Poznaj zabytki Islandii, które opowiedzą wiele historii
Do Islandii mało kto wybiera się, żeby zobaczyć zabytki, no chyba, że mowa o przedwiecznych lodowcach i wulkanach. Jednak Islandia zabytki również posiada, choć faktycznie jest ich niewiele i trzeba wiedzieć, gdzie się udać, by je odnaleźć.
Katedra w Rejkiawiku
Choć nowoczesna, biała fasada Hallgrimskirkja przykuwa wzrok turystów, to nie o niej tu mowa. Kilka ulic dalej znajduje się zabytkowa Katedra w Rejkiawiku. Wybudowana w latach 1787-96, była kilkukrotnie rozbudowywana. Jest to świątynia luterańska z kameralnie urządzonym wnętrzem. Ciekawostka – organy pochodzą z Berlina.
Katedra w Holar
W maleńkiej osadzie Holar, na północy wyspy znajduje się luterański kościół, będący najstarszym murowanym budynkiem Islandii. Burzliwa historia sprawiła, że obecny budynek, to już 6 odbudowa świątyni. Pierwszą wzniesiono w tym miejscu w 1050r.
Torfowy kościół Grafarkirkja
To najstarszy kościół katolicki w Islandii. Leżąca na północy, na niemal całkowitym odludziu budowla, pokryta trawiastym dachem, datowana jest na koniec XVIIw. Prawdopodobnie wcześniej w miejscu tym stał inny sakralny obiekt. Przez długi czas niewielki budynek służył jako szopa i dopiero w 1950r. zaopiekowało się nim Muzeum Narodowe Islandii.
Althing w parku narodowym
Rok 930 to data pierwszego posiedzenia parlamentu Islandii, czyli Althing – to jednocześnie najstarszy parlament świata. Zgromadzenie wolnych mieszkańców odbyło się na terenie dzisiejszego Parku Narodowego Thingvellir. Podczas obrad w 1000r. pokojowo przyjęto chrześcijaństwo, a ostatnie posiedzenie odbyło się tu pod koniec XVIIIw.
Muzeum Ery Śledzia w Siglufjordur
Chociaż, to bardziej współczesny zabytek, niż wymienione powyżej, to Muzeum Ery Śledzia, warto zwiedzić i poznać też ten kawałek islandzkiej historii. Ekspozycje zgromadzono w trzech oryginalnych budynkach dawnej fabryki i przetwórni śledzi. Szczyt połowu miał miejsce w latach 40. i 50. XXw., jednak w muzeum znajdziemy też starsze eksponaty.
Torfowe domy w Laufas
Domy pokryte darniną, to tradycyjna zabudowa, jaką dobrze pamięta najstarsze pokolenie Islandczyków. Domy torfowe w Laufas to obecnie skansen i muzeum, ze wzmiankami o osadnictwie z lat 874-930. Aktualna zabudowa, w tym kościół, pochodzą z XIXw.