Poznaj zabytki Islandii, które opowiedzą wiele historii

mar 24, 2021 przez

Poznaj zabytki Islandii, które opowiedzą wiele historii

Do Islandii mało kto wybiera się, żeby zobaczyć zabytki, no chyba, że mowa o przedwiecznych lodowcach i wulkanach. Jednak Islandia zabytki również posiada, choć faktycznie jest ich niewiele i trzeba wiedzieć, gdzie się udać, by je odnaleźć.

Katedra w Rejkiawiku

Choć nowoczesna, biała fasada Hallgrimskirkja przykuwa wzrok turystów, to nie o niej tu mowa. Kilka ulic dalej znajduje się zabytkowa Katedra w Rejkiawiku. Wybudowana w latach 1787-96, była kilkukrotnie rozbudowywana. Jest to świątynia luterańska z kameralnie urządzonym wnętrzem. Ciekawostka – organy pochodzą z Berlina.

Katedra w Holar

W maleńkiej osadzie Holar, na północy wyspy znajduje się luterański kościół, będący najstarszym murowanym budynkiem Islandii. Burzliwa historia sprawiła, że obecny budynek, to już 6 odbudowa świątyni. Pierwszą wzniesiono w tym miejscu w 1050r.

Torfowy kościół Grafarkirkja

To najstarszy kościół katolicki w Islandii. Leżąca na północy, na niemal całkowitym odludziu budowla, pokryta trawiastym dachem, datowana jest na koniec XVIIw. Prawdopodobnie wcześniej w miejscu tym stał inny sakralny obiekt. Przez długi czas niewielki budynek służył jako szopa i dopiero w 1950r. zaopiekowało się nim Muzeum Narodowe Islandii.

Althing w parku narodowym

Rok 930 to data pierwszego posiedzenia parlamentu Islandii, czyli Althing – to jednocześnie najstarszy parlament świata. Zgromadzenie wolnych mieszkańców odbyło się na terenie dzisiejszego Parku Narodowego Thingvellir. Podczas obrad w 1000r. pokojowo przyjęto chrześcijaństwo, a ostatnie posiedzenie odbyło się tu pod koniec XVIIIw.

Muzeum Ery Śledzia w Siglufjordur

Chociaż, to bardziej współczesny zabytek, niż wymienione powyżej, to Muzeum Ery Śledzia, warto zwiedzić i poznać też ten kawałek islandzkiej historii. Ekspozycje zgromadzono w trzech oryginalnych budynkach dawnej fabryki i przetwórni śledzi. Szczyt połowu miał miejsce w latach 40. i 50. XXw., jednak w muzeum znajdziemy też starsze eksponaty.

Torfowe domy w Laufas

Domy pokryte darniną, to tradycyjna zabudowa, jaką dobrze pamięta najstarsze pokolenie Islandczyków. Domy torfowe w Laufas to obecnie skansen i muzeum, ze wzmiankami o osadnictwie z lat 874-930. Aktualna zabudowa, w tym kościół, pochodzą z XIXw.

 

Podobne

Tagi